Sincan Diş Hekimi Ankara Diş Kliniği | Diş Rehberi Giriş - Diş Hekimi Ankara : Aysun İĞNELİ Diş Kliniği Sincan

İçeriğe git
Rehber Giriş - Ağız & Diş Temel Yapıları

Bu Rehber kimin için hazırlandı?
Rehberdeki bütün bilgi silsilesi; 

"doktor olmayan" ancak "konu hakkında doğru/güvenilir fikir edinmek isteyenlere" 

en azından diş hekimi ya da doktoru kendisine bir şey anlattığında, ne demek istediğini anlayabilecek seviyede bilgiyi, yine anlayabileceği bir şekilde basitlik-bilimsellik dengesi optimal olan güvenilir bir kaynaktan edinme ihtiyacı duyanlara yardım etmek için hazırlanmıştır. 

Bu makalenin hedef kitlesi :
"okumayı bilen her insan" dır.

"Merak" gibi bir lükse sahip olan seçkin ve şanslı kişiler zaten verilecek olan tüm bilgilerden maksimum şekilde faydalanmasını bilecektir. 

Ağız ve diş rahatsızlıklarından muzdarip siz hastalarımızın dertlerine şifa ararken; yaptırmayı düşündüğünüz özel diş tedavisi hakkında kendi mantığınız ile karar verebilme özgürlüğü sağlayacak objektif ve doğru bilgi bulmanıza yardımcı olmak, bu rehberin hazırlanmasında temel hedef olarak belirlenmiştir. Eğer emeklerim bu amaca ulaşırsa, ne mutlu bana. 

Biz işimiz gereği sadece ağız ve diş sağlığı ile ilgili yapılar ağırlıklı bilgilere yöneleceğiz. Rehberimizin odak noktası dişler-ağız ve bağlantılı sistemlerin yapısal özellikleri , sindirim işlevinin bir bütün olarak sağlıklı sürdürülmesi ile, yüzümüzün stratejik bir bölgesinde bulunan ağız yapısının estetik , mimikler ve konuşma ile ilgili ekstra görevleri arasındaki denge çerçevesinde; var olan "normal diş-yapısı" ile başlayıp, "ağız ve diş hastalıkları" ve "tedavileri"nin açıklanması yollarını sırası ile takip ederek, konu hakkında sizlere tam ve sağlam bir fikir sağlamış olacağız. 
Diş hekimliği ile direkt ilgili olan kavramlar  radyodiagnostik,  pedodonti,  endodonti,  Ankara Sincan Diş Dolgu Tedavisi,  cerrahi,  periodontoloji, kanal tedavisi, protez, Dental İmplant Diş Tedavisi Ankara,  ortodonti,  estetik diş hekimliği ve diğer tüm konular rehber içerisinde kendilerine ait sayfalarda detaylandırılmışlardır.

Herbir  özel diş hekimliği branşına ait detaylar verilirken, mümkün olduğunca  aşağıda sayılan 6 temel bilim rehberliğinde, ezbere değil, mantığa  yönelik açıklamalar yapılmaya gayret edilerek, Sizlere;  yaptırmayı düşündüğünüz özel diş tedavisi hakkında kendi mantığınızla  karar verebilme özgürlüğü temin edecek derecede bir bilgi birikimini  sağlamak, temel hedef olarak belirlenmiştir.

Bu rehberden en fazla bilgiyi en kısa sürede öğrenip anlayabilmeniz için size tavsiyemiz; ilk okumaya başlarken   temel bilgiler  sayfasından basit ve sağlam bir nosyon edinerek daha sonra rehberin  diğer ilginizi çeken bölümlerine geçmenizdir. Böylece ağız ve diş  sağlığı ile ilgili her konuyu çok daha rahat ve detaylıca anlayabilecek  alt yapınız baştan oluşmuş olacaktır.
Anatomi; vücut yapılarının birer birer gözle görülen özelliklerinin ve birbiri ile olan ilişkilerinin tasvirini içerir.

Fizyoloji; tüm bu yapıların ne işe yaradığını ve bunu hangi mekanizma ile becerdiğini inceler.

Biyokimya; fizyolojinin incelediği mekanizmaların moleküler düzeyde hangi etkileşimlerle oluştuğunu irdeler.

Patoloji; sizi diş hekiminize ya da doktora getiren sorunun hücresel ve doku düzeyindeki sebebini araştırır.

Farmakoloji; hekiminizin sizin şikayetlerinizi gidermek için yazdığı reçetedeki ilaçların nasıl işe yaradığını anlatır.

Mikrobiyoloji;  ağzınızda apse, enfeksiyon, diş eti iltihabı, diş çürüğü, ağız kokusu  ve daha pek çok soruna yol açan mikroorganizmaları (mikropları)  araştırır. Bunlar genellikle bakteriler olmakla birlikte, pekçok mantar  ve virüs de ağız içerisinde hastalık oluşturabilmektedir. Bunların alt  grupları rehberin bu aşaması için ağır ve karmaşık gelebilir ancak,  sırası ile okuduğunuzda kısa süre içerisinde ağız içi enfeksiyona sebep  olan temel mikrobiyolojik patojenler ile de haşır neşir olacaksınız.

Yukarıda  sayılan 6 isim tıpta temel ana bilim dallarıdır, diş hekimliğinde ve  genel olarak tüm TIP camiasında her çeşit doktorun uyguladığı tüm tedavi  çeşitlerine dair temel prensiplerin oluşturulmasında, bu ana bilimler  çerçevesinde elde edilen veriler kullanılır.

Cerrahi ağırlıklı  bir bilim olan diş hekimliği;(örneğin; bakınız : Ankara İmplant Diş Tedavisi) adı geçen tüm bu temel bilim dallarına  hakim olmayı gerektirir. Anatomi ve fizyoloji konseptlerine yabancı bir  cerrahın vücut dokularında giriştiği operasyonların olumlu yönde  sonuç  vermesi mümkün değildir.


"SİNCAN DİŞ DOKTORU Sitesindeki bilgiler destek amaçlıdır. Diş Hekimi'nin hastasını diş hekimliği hastalıklarını teşhis için muayenesinin ve diş tedavileri uygulamalarının yerine geçmez ! "
İçeriğe dön