Sincan Diş Dolgu Tedavisi : Sincan Diş Kliniği Ankara Diş Hekimi - Diş Hekimi Ankara : Aysun İĞNELİ Diş Kliniği Sincan

İçeriğe git
DİŞ DOLGU TEDAVİSİ
Diş Dolgusu Nedir?
 Diş Dolgu Tedavisi, genelde diş çürüğü başta olmak üzere herhangi bir sebeple, diş'in en dışında görülen yüzeyini teşkil eden mine ve dentin tabakalarının hasarlanması hâlinde uygulanır.

Yüzeysel diş zedelenmesi durumlarında; diş çeperinin normal şekil ve fonsiyonuna getirilmesi amacıyla, hasarlanan diş kısmı temizlenerek, diş dolgusu ile yeniden şekillendirilir.
DİŞ DOLGUSU NASIL YAPILIR?
 
 
DİŞ DOLGUSU YAPIM AŞAMALARI
 
Bir diş hasarlanması meydana geldiğinde, İLK ÖNCE hasarın cinsini, seviyesini, sebeplerini ve olası tedavi metodlarını belirlemek gereklidir. Diş hekimi muayenesini takiben çekilen diş filmi bize bu konularda bilgi sağlar. Ağız içi hastalıklarının doğru teşhis edilip gerekli tedavilerinin planlanmasını konu alan ana bilim dalı; "Oral Diagnoz ve Radyoloji = Radyodiagnostik"tir.

Diş hasarlanmasının sebebi ne olursa olsun, diş çürüğü, diş kırılması, diş çatlaması, diş aşınması veya herhangi bir diğer sebeple "yüzeysel diş hasarı" = "diş üzerinde kavite/oyuk" oluşmuş ise, uygulanacak diş dolgusu prosedürü aynıdır.

Hasarın yüzeysel olması gerekliliğini ısrarla vurgulamamın sebebi, yukarıdaki diş yapısı şeklinde gösterilen, diş minesi ve dentin katmanlarının altında bulunan diş pulpası seviyesine inen diş hasarlarında, sadece dolgu yapmak yanlış bir tedavi olacağındandır. Diş pulpası, içerisinde diş damar ve sinirlerini barındırır ve bu seviyeye gelen her hasarlanma artık geriye dönüşsüz olarak dişin iç yapısını dış etkenlere maruz bırakmıştır. Artık sadece dolgu izolasyonu diş damar ve sinirlerinin dış faktörlerden yalıtımını sağlamakta yetersiz kalacaktır. Bu aşamadan sonra önce diş kanal tedavisi ile dişin içindeki olası enfeksiyon odaklarını temizlemek, akabinde dolgu tedavisi yapmak gerekir.Yukarıdaki resimde görülen diş filmi ile "hasar tespit" yapıldığında; ok ile işaretlenmiş diş bölgesinde koyu renkle gözüken bir "çürük kavitesi" mevcudiyeti göze çarpıyor. Dişlerde görülen parlak alanlar, eski amalgam dolguların radyolojik bulgusudur. Dişin merkezinde, çatallaşmış şekilde köküne kadar inen koyu görünümlü alan ise, diş kanalı ve içerisindeki diş pulpası'nın görüntüsüdür ki, içerisinde barındırdığı sinir-damar paketi nedeni ile  taşıdığı ehemmiyetin teferruatı diş kanal tedavisi sayfamda mevcuttur.


Diş dolgu tedavisine başlanmadan önceki durum.
Dişin arkasında, amalgamın sol tarafına düşen diş üzerindeki delik / kavite, göz ile net bir şekilde görülebilse de, ancak bir üst resimdeki x-ray diş filmi sayesinde bu kavitenin derinliği anlaşılabilmektedir.Hastanın dişi lokal anestetik uygulaması ile uyuşturulduktan sonra, var olan bütün eski dolgular ve çürük kavitesinin için temizlenmiş halde.


Diş Dolgu tedavisi bittikten sonraki durum.

Diş tamamen temizlendikten sonra, diş üzerindeki boşluklar ışıklı kompozit dolgu materyali ile doldurulmuş. Diş, kendisinin üzerindeki diş ile uyumlandırılarak çiğneme işlevini eksiksiz yerine getirebilmesi adına, uygun formda işlenmiş. Şu an diş hiç sıkıntısız görülse de, tedavinin başlangıcındaki çürük kavitesinin, diş pulpasına ve dolayısı ile diş sinir/damar ağına ne kadar yakın olduğu unutulmamalıdır. Bu dişin tekrar enflamasyonu ile diş ağrısının yeniden başlamayacağının ve diş kanal tedavisi gerekmeyeceğinin garantisi yoktur.
"SİNCAN DİŞ DOKTORU Sitesindeki bilgiler destek amaçlıdır. Diş Hekimi'nin hastasını diş hekimliği hastalıklarını teşhis için muayenesinin ve diş tedavileri uygulamalarının yerine geçmez ! "
İçeriğe dön