Estetik Diş Hekimliği - Diş Hekimi Ankara : Aysun İĞNELİ Diş Kliniği - İmplant Protez Diş Kaplama Zirkon Porselen - Sincan, Etimesgut, Elvankent, Eryaman - Ağız ve Diş Sağlığı Özel Diş PoliKliniği - Diş Doktoru Muayenehanesi - Diş Hekimi Ankara : Aysun İĞNELİ Diş Kliniği - İmplant Protez Diş Kaplama Zirkon Porselen - Sincan, Etimesgut, Elvankent, Eryaman - Ağız ve Diş Sağlığı Özel Diş PoliKliniği - Diş Doktoru Muayenehanesi

İçeriğe git

Ana menü:

Tedaviler Rehberi > 12. Estetik Diş Hekimliği
 
 
    ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ    
 
Estetik Diş Hekimliği Nedir ? Ne demek değildir?
Aslında "Estetik Diş Hekimliği" tabiri ile tanımlanan;

"işini doğru-düzgün yapan diş hekiminin yaptığı iş" tir.

Zaten isminde "estetik" kelimesi geçsin ya da geçmesin;
tüm diş hekimliği uygulamalarında 2 temel hedef vardır:

1. İşlevsel olarak efektif (yapması gereken işi yapan)
    bir diş yapısı oluşturmak.
2. Oluşturulan bu yapının göze hoş gelmesi
    (estetik durması).

Ancak; günümüzde kullanıldığı hali ile "estetik" tabiri; zaten normalde uygulanan her diş hekimliği tedavisinin içermesi gereken iki temel şarttan biri olan "estetik"lik özelliğinin, sanki ekstradan bir şey gibi ön plana çıkarılmasına sebep olmaktadır.

Tedavilerin başına "estetik" kelimesi koyularak varılmaya çalışılan nokta, zaten işini iyi yapan her diş hekiminin başlangıç noktasıdır ve özellikle vurgulanan "estetik" konsepti pratik anlamda yapılması gerekenden daha da özel, güzel bir iş yapıldığını ima ederek, aslında zaten her diş hekiminin yaptığı her tedavide hedefi olan bir sonucu, sadece başında "estetik" ibaresi olan tedavi grubuna özgülemek hatasını yaratmaktadır.

Kelime olarak "estetik"; kişiden kişiye, toplumdan topluma, hekimden hekime çok farklı anlamlara bürünebilen, tamamen rölatif bir "kavram"dır. Sadece diş konusu ile ilgili "estetik" tanımını sorgular isek; Kimi insan grubu için "estetik dişler"in manası, doğal görünümlü dişler iken; diğer bir grup için bu kavram kar beyazı gibi haddinden fazla pırıl pırıl parlayan, diğer bir grup için halk arasında tavşan diş diye tabir edilen ön iki kesici dişin çıkıntı yaptığı, bir başkası için ön iki diş arası boşluğun yok edildiği, diğer bir başkası için ise tam tersi, boşluksuz duran ön iki diş arasında yapay boşluk oluşturulduğu, kimisi için normal dişlerinin tamamen altın dişler ile değiştirildiği, başkası için dişin üzerine ufak mücevherat parçalarının görünür şekilde monte edildiği...dişler anlamına gelebilmektedir!

Daha pek çok örnek ile renklendirilebilecek bu durum'un bizi götürdüğü tek mantıklı açıklama; "estetik" kelimesinin neredeyse "kişiye özel beğeni" ile özdeşleşmesidir. Eğer bu kişi, kendini toplumun beğenisi üzerinden değerlendirme eğiliminde ise, bu durumda "estetik" kelimesinin manası o kişi için; "içinde yaşadığı toplumun beğeneceği şey" olmaya meyletmektedir.

Bir diş hekimine gelen kişinin estetik anlayışı ne olursa olsun, iyi bir diş hekiminin birinci görevi; öncelikle kendisine başvuran bu kişinin (ki artık bu kişi ona emanet olan "hasta"sı olmuştur) dişlerinin doğal fonksiyonlarını (kesme, çiğneme) yerine getirmesini sağlamaktır. Bunu yaparken de, dişlerin ikincil olarak görev aldığı prosesleri bozmamaktır. Bu ikincil görevlere bir örnek, konuşma sırasında kelimelerin oluşturulmasında kullanılan akciğerden gelen havanın, ses telleri arasından geçerek temel sesleri oluşturması akabinde, dişler ile dil'in rol aldığı "artikülasyon" ile ince ayar yapılmasıdır. Bu uyum bozulur ise, patlayan "S"ler, peltek ve boğuk konuşma ve daha pek çok yan etki görülebilir. Bu anlamda, "diş estetiği" uğruna "ses estetiği"nin feda edilmesi gibi akıl almaz zararlar oluşabilir.
 
Sayılan bu "tıbbi zorunluluklar"ın mutlak suretle en iyi tıbbi kalitede yerine getirilmesi esnasında, ağız içerisinde oluşturulan yeni diş yapısının, müdahale edilen hastanın beğenisine uygun stilde rekonstrüksiyonu; "estetik" diye tanımlanma trendinde olan ancak "normal" diş hekimliğinin zaten temel bir kuralı olan görsel uyum prensiplerinin tatbikinden ibarettir. Ne yaptığını bilen "yetkin" her diş hekimi meslektaşımızın zaten en iyi şekilde yapmak üzere eğitimini aldığı rutin bir tıbbi girişimdir. Tabii ki, bilim ile sanat'ın kaynaştığı konulardan biri olan diş hekimliğinde; bu işi yapan kişinin tıbbi bilgi ve yeterliliği kadar; "sanatçı kişiliği" ve "tarzı", söz konusu girişimlerin görsel sonucunu etkileyen primer değişkenleri oluşturan nüanslardır.

Olayın; bir kuafördeki saç modeli seçimi ya da bir terzideki "moda" giyim tarzı kreasyonu şeklinde "popülarize edilip abartılarak" sunulması son derece yanlıştır! İnsan sağlığı gibi kutsal bir konu üzerine uzmanlaşarak "diş hekimi kimliği" edinmiş bir kişinin, kendisine güvenerek başvuran ve artık "hasta"sı olan kişilerin önüne, hastanın doğal ağız yapısı ile tamamen alakasız-uyumsuz olmasına rağmen, "kusursuz" diş örneklerinin resimlerini sererek, yukarıda sadece yüzeysel olarak değindiğimiz tüm tıbbi gereklilik ve hatta tıbbi etik kurallarını hiçe saymak pahasına, "estetik" görünümlü(!) dişler yapması düşünülemez.

Her bir insanın ağız ve diş yapısı sadece kendisine özgüdür, ve o altyapı için en ideal "estetik" diş yapısı tamamen kişinin diş hekimi tarafından o kişiye özgü olacak şekilde "dizayn edilmeli" ve rekonstrüksiyonu da bu bilimsel gerçek doğrultusunda tatbik edilmelidir. Estetik diş hekimliğinin özü budur.

Bu temel sebepler ile "estetik diş" konusu, bilimsel çalışan ve hastasına gerçekten kaliteli hizmet vermeyi hedefleyen diş hekiminin, işlevsellik/görünüm arasındaki dengeyi hassasiyetle muhafaza ederek performans göstermek zorunda olduğu, oldukça "tecrübe ve beceri" gerektiren bir uzmanlıktır.

Sizler için ayrıntısı ile oluşturduğumuz rehberimizin, estetik diş hekimliği başlığı altındaki konularının hazırlanması bittiğinde, genelde bu konu başlığı altında sınıflandırılma eğiliminde olunan diğer tüm hususların detayları ve uygulama görüntüleri eşliğinde açıklamalarımızı takip edebileceksiniz.
 
 
 
 
 
 
REHBER ANA SAYFA
 
 
 
 
01
Ağız & Diş
Temel Yapısı
02
Acil & Sık
Sorulanlar
03
Radio -
diagnostik
04
Periodontoloji
(Diş Eti Hst.)
05
Dolgu
Tedavisi
06
Endodonti
Kanal Tedavisi
 
07
Ortodonti
(Diş Teli)
08
Protez
(Takma Diş)
09
İmplant
(Vida'lı Diş)
10
Cerrahi
(20'lik Diş...)
11
Pedodonti
(Çocuk Diş Hekimliği)
12
Estetik Diş
Hekimliği
 
 
 
 
 
 
 
REHBER ANA SAYFA
 
 
 
 
 
 
 
ANA SAYFA
Ağız ve Diş
Tedavileri Rehberi
Ulaşım &
İletişim
Diş Tedavileri
Fiyat Bilgisi
 
 
 
 
 
ANKARA DİŞ HEKİMLERİ ODASI'nın düzenlediği; "DİŞ HEKİMLİĞİNDE WEB SİTESİ ETİK KURALLARI" Madde.3 dahilindeki yasal uyarı :
"Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayenesinin; teşhis ve tedavi etmesinin yerine geçmez ! "
 
 
 
 
 
 
 
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön