Diş Dolgu Tedavisi : DİŞ DOLGUSU - Diş Hekimi Ankara : Aysun İĞNELİ Diş Kliniği - İmplant Protez Diş Kaplama Zirkon Porselen - Sincan, Etimesgut, Elvankent, Eryaman - Ağız ve Diş Sağlığı Özel Diş PoliKliniği - Diş Doktoru Muayenehanesi - Diş Hekimi Ankara : Aysun İĞNELİ Diş Kliniği - İmplant Protez Diş Kaplama Zirkon Porselen - Sincan, Etimesgut, Elvankent, Eryaman - Ağız ve Diş Sağlığı Özel Diş PoliKliniği - Diş Doktoru Muayenehanesi

İçeriğe git

Ana menü:

Tedaviler Rehberi > 05. Dolgu Tedavisi
 
 
Diş Hekimliğinde DOLGU Tedavisi
 

Diş Dolgu Tedavisi, genelde diş çürüğü başta olmak üzere herhangi bir sebeple, diş'in en dışında görülen yüzeyini teşkil eden mine ve dentin tabakalarının hasarlanması hâlinde gelişen "yüzeysel diş zedelenmesi" durumlarında uygulanan, dişin normal şekli ve fonsiyonuna getirilmesinin amaçlandığı, bir diş hekimliği tedavi metodudur.

Diş hasarlanmasının sebebi ne olursa olsundiş çürüğü, diş kırılması, diş çatlaması, diş aşınması veya herhangi bir diğer sebep, "yüzeysel diş hasarı" = "diş üzerinde kavite" oluşmuş ise, uygulanacak diş dolgusu prosedürü aynıdır.


 
DİŞ DOLGUSU NASIL YAPILIR?
DİŞ DOLGUSU YAPIM AŞAMALARI

Bir diş hasarlanması meydana geldiğinde, İLK ÖNCE hasarın cinsini, seviyesini, sebeplerini ve olası tedavi metodlarını belirlemek gereklidir. Öncelikle yapılan diş hekimi muayenesini takiben çekilen diş filmi bize bu konularda bilgi sağlar. 
Ağız içi hastalıklarının doğru teşhis edilip gerekli tedavilerinin planlanmasını konu alan ana bilim dalı; 
Sağ yandaki diş filmi ile "hasar tespit" yapıldığında; ok ile işaretlenmiş diş bölgesinde koyu renkle gözüken bir "çürük kavitesi" mevcudiyeti göze çarpıyor. Dişlerde görülen parlak alanlar, eski amalgam dolguların radyolojik bulgusudur. Dişin merkezinde, çatallaşmış şekilde köküne kadar inen koyu görünümlü alan ise, diş kanalı ve içerisindeki diş pulpası'nın görüntüsüdür ki, içerisinde barındırdığı sinir-damar paketi nedeni ile  taşıdığı ehemmiyetin teferruatı diş kanal tedavisi sayfamda mevcuttur.
Diş dolgu tedavisine başlanmadan önceki durum. 
Dişin arkasında, amalgamın sol tarafına düşen diş üzerindeki delik / kavite, göz ile net bir şekilde görülebilse de, ancak bir üst resimdeki x-ray diş filmi sayesinde bu kavitenin derinliği anlaşılabilmektedir.
Hastanın dişi lokal anestetik uygulaması ile uyuşturulduktan sonra, var olan bütün eski dolgular ve çürük kavitesinin için temizlenmiş halde.
Diş tamamen temizlendikten sonra, diş üzerindeki boşluklar ışıklı kompozit dolgu materyali ile doldurulmuş. Diş, kendisinin üzerindeki diş ile uyumlandırılarak çiğneme işlevini eksiksiz yerine getirebilmesi adına, uygun formda işlenmiş. Şu an diş hiç sıkıntısız görülse de, tedavinin başlangıcındaki çürük kavitesinin, diş pulpasına ve dolayısı ile diş sinir/damar ağına ne kadar yakın olduğu unutulmamalıdır. Bu dişin tekrar enflamasyonu ile diş ağrısının yeniden başlamayacağının ve diş kanal tedavisi gerekmeyeceğinin garantisi yoktur.
 
 
Sayfamız hazırlık aşamasındadır...

"Diş Hekimliğinde Dolgu Tedavisi" 
ile ilgili bilgi almak için,
lütfen "iletişim ve ulaşım" linkimiz aracılığı ile bize danışınız.
 
 
 
 
 
REHBER ANA SAYFA
 
 
 
 
 
01
Ağız & Diş
Temel Yapısı
02
Acil & Sık
Sorulanlar
03
Radio -
diagnostik
04
Periodontoloji
(Diş Eti Hst.)
05
Dolgu
Tedavisi
06
Endodonti
Kanal Tedavisi
 
07
Ortodonti
(Diş Teli)
08
Protez
(Takma Diş)
09
İmplant
(Vida'lı Diş)
10
Cerrahi
(20'lik Diş...)
11
Pedodonti
(Çocuk Diş Hekimliği)
12
Estetik Diş
Hekimliği
 
 
 
 
 
 
 
REHBER ANA SAYFA
 
 
 
 
 
 
 
ANA SAYFA
Ağız ve Diş
Tedavileri Rehberi
Ulaşım &
İletişim
Diş Tedavileri
Fiyat Bilgisi
 
 
 
 
 
ANKARA DİŞ HEKİMLERİ ODASI'nın düzenlediği; "DİŞ HEKİMLİĞİNDE WEB SİTESİ ETİK KURALLARI" Madde.3 dahilindeki yasal uyarı :
"Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayenesinin; teşhis ve tedavi etmesinin yerine geçmez ! "
 
 
 
 
 
 
 
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön