Diş İMPLANT Tedavisi | Vidalı Diş - Diş Ekme - Diş Hekimi Ankara : Aysun İĞNELİ Diş Kliniği - İmplant Protez Diş Kaplama Zirkon Porselen - Sincan, Etimesgut, Elvankent, Eryaman - Ağız ve Diş Sağlığı Özel Diş PoliKliniği - Diş Doktoru Muayenehanesi - Diş Hekimi Ankara : Aysun İĞNELİ Diş Kliniği - İmplant Protez Diş Kaplama Zirkon Porselen - Sincan, Etimesgut, Elvankent, Eryaman - Ağız ve Diş Sağlığı Özel Diş PoliKliniği - Diş Doktoru Muayenehanesi

İçeriğe git

Ana menü:

Tedaviler Rehberi > 09.implant diş tedavisi
 
 
Diş Hekimliğinde İMPLANT Tedavisi 
(Vidalı Diş - Diş Ekme - Çakma Diş)
 
"İmplant" & "Protez" nedir?
İMPLANT kelimesinin sözlük anlamı : "Vücut içerisine ve canlı dokulara cansız maddelerin bir işlev görmek üzere yerleştirilmesi"dir.

PROTEZ ise, implant'ın büyük abisidir, tıbbi anlamının implant'ı da kapsayacak şekildeki genişliği yazının ilerleyen paragraflarında irdelenmiştir.

Diş hekimliği terminolojisinde de durum, tüm tıbbın genelinden farklı değildir, DİŞ İMPLANT-PROTEZİ ; herhangibir sebepten kaybedilen bir diş organının tekrar yerine konabilmesinin en güzel yoludur. 
Diş Kaybı sebepleri çok farklı olabilir : ileri evre diş çürüğü nedeni ile dişin hayatiyetini kaybetmesi, kazalar - darbeler sonucu oluşan travmatik diş kayıpları, yaşlanmaya bağlı diş kayıpları, genetik diş yokluğu, rehberimizin Periodontoloji ve Temel Yapısal Bilgiler kısımlarında ayrıntısına girdiğimiz "Periodontitis" denen dişi çene kemiğine bağlayan periodontal liflerin, diş eti iltihabı tarafından tetiklenerek ilerleyen zayıflamasına bağlı dişin eklemlendiği kemikten ayrılarak kopması... şeklindeki liste daha da uzatılabilir.

Diş kaybı sebebinden tamamen bağımsız olarak, olması gereken yerde bir dişin yokluğundan kaynaklanan sağlık sorunlarının en kökten ve başarılı çözümü, diş eksikliğinin olduğu bölgeye implant diş protezi tedavisinin uygulanmasıdır.

Prostetik Diş Cerrahisi; diş hekimliğinde implant uygulaması üzerine uzmanlaşmış bölümdür. Prostetik kelimesi, Protez kelimesi ile aynı kökenden türemiş olup, vücutta kullanılan yapay organın tamamını tanımlayan bir tıbbi terimdir. Protez, implanttan daha geniş anlamda kullanılır. "İmplant" yapay bir organın vücuda tutturulmasını sağlamak için kullanılan kısım iken, "Protez" implant'ı da içine alan ve ve implant tarafından vücuda tutturulan yapay organın iş gören diğer parçalarının tümüne birden verilen isimdir.

Yani implant-protezi tabiri ile;  "İmplant Protezi = İmplant Vidası + Kron Diş Kaplaması"denklemi kastetildektedir.
Bu konuyu daha açıklığa kavuşturmak için, Diş Protezi Nedir? - Diş Kaplaması çeşitleri? başlıklı yazımıza da bir göz atmanızı öneririz.

Diş hekimliğindeki "diş implantı" yani "dental implant" örneği üzerinden bu kelime tanımlarını detaylandırarak açıklarsak : Ağız ve diş anatomisi sayfasında açıklayıcı resimlerle tarif edildiği şekilde; doğal dişin kök kısmı implantın kökü sayılabilecek titanyum metalinden yapılan vida kısmına, doğal dişin taç (crown - diş minesi) kısmı ise dental implantın seramikten yapılan kaplama kısmına denk gelmektedir. Özetle, dental implantoloji'de diş implant'ı; çene kemiğine tutturulan (implante edilen) titanyum kısım iken, diş protezi; implante edilen titanyum materyalin üzerine yapılan özel porselen - seramik ya da tercih edilen herhangibir diğer materyalden üretilmiş, ağız içinde görülen ve çiğneme yüzeylerini de kapsayan kısımlarının ve titanyum implant vidası kısmının hepsini birden ifade etmekte kullanılır.

Yukarıda soldaki resimlerde, çene kemiği içine vidalanarak gömülmüş bir titanyum implantı radyografisi örneği verilmiştir. Çene kemiği içerisine tutturulan bu vidanın üzerine uygulanan diş kaplaması ile, diş hekimliğinde implant ile kastedilen "protez diş tedavisi" uygulamasının bitmiş haldeki resimleri de ilgili görselde bilginize sunulmuştur. 
İmplant Vidası Titanyum (Titanium) metalinden yapılıyor. Neden?
Bir yapay dişin, çene kemiğine eklemlenmesini yani tabiri caiz ise "çakılmasını - gömülmesini - ekilmesini" sağlayan kısmı "Diş implant'ı" olarak adlandırılır. Bu dişi vidalayarak çene kemiğine ekme işlemine implantasyon denir. Diş implantının üretildiği madde titanyum elementidir.

Titanyum (Titanium); Semboli Ti ve atom numarası 22 olan bir kimyasal elementtir. Düşük yoğunluklu yapısından dolayı yükte hafif olmasına rağmen, fiziksel dayanıklılık özelliği çok yüksek olması nedeni ile hafiflikle birlikte sağlamlık gerektiren özel işlerde kullanılır. Dayanıklılık/ağırlık oranını en fazla olan doğal metal titanyumdur! Diğer özellikleri arasında; parlak gümüş renginde olması, güce/ağırlığa karşı olduğu gibi aşınmaya karşı da özel bir dayanıklılığının olması sayılabilir.
Titanyum, demir/alüminyum/vanadium/molibden gibi diğer elementler ile kombine edilerek, zaten saf halinde bazı çelik türlerinden bile sağlam olan dayanıklılık özelliği daha da arttırılır. Bu şekilde jet motorlarında, füzelerde, uzay mekikleri yapısında, otomotiv sektöründe, cep telefonları, mücevherlerin yapısında ve daha pek çok diğer endüstriel ürünlerde kullanıldığı gibi, tıbbi protezler, ortopedik implantlar, dental implantlar, dental endodontik diş telleri yapısında da vaz geçilmez bir bileşen olarak tercih edilerek yerini almaktadır. 

Yukarıdaki titanyumun kullanıldığı tıp uygulamaları örneklerinden de anlaşılabileceği üzere, günümüzde modern tıpta, protez organ olarak vücuda yerleştirilen organik olmayan materyallerin, özellikle vücut dokuları ile temas halinde olan kısımları yani vücut dokusu içerisine monte edilen veya "ekilen-gömülen-vidalanan" tıbbi tabiri ile "implante edilen" parçaları, neredeyse tamamen titanyum metali ağırlıklı tercih edilmektedir. Bu durum özellikle kemik içerisine monte edilen yapay protez organlar için geçerlidir.

Günümüzde titanyum maddesi kökenli diş implant'ı üretimi eğiliminin kökeni, 30 yıl öncelerine dayanır. Yaklaşık 30 yıldır titanyum metalinin genel vücut ve bizim konumuz ile özellikle ilgili olan diş implantolojisinde kullanımı ön plana geçmiştir ve günümüzde imal edilen dental implantların tamamına yakını titanyum esaslıdır. Son yıllarda zirkon/zirkonyum metali ile üretilen yapay diş protez implant vidası parçalarının kullanımı hususlarında deneysel çalışmalar hasta uygulamaları safhasını geçmiştir ancak zirkonyumdan imal edilen implantların orta ve uzun dönemli başarıları ile igili yeterli istatistiksel dataya henüz erişilmemiştir. 
Titanyum'un vücut dokuları içerisinde diş protezi implantasyonu için kullanılmasının, hafif ve dayanıklı olması gibi fiziksel sebeplerinin dışında, bir de tıbbi tercih nedenleri vardır. Vücudumuz, doğası gereği, kendisine yabancı olan maddeleri kendisinden uzaklaştırmaya çalışma eğilimindedir. Bu vücudumuzun "savunma sistemi" olan "immün sistem" tarafından organizasyonu ve tatbiki gerçekleştirilen bir olgudur. Hasta olduğumuzda, hastalığın kendisine sebep olan mikroorganizmalar yani bakteri-mantar-virüs gibi mikroplar, kanımız içerisinde tüm vücuda yayılan ve hatta gerektiğinde damarlardan da çıkarak doku içlerindeki damarsız bölgelere kadar dolaşarak görevini ifşaya çalışan, topluca "akyuvarlar" olarak adlandırılan bu immün-savunma sistemimizin parçası olan kan kökenli hücrelerimiz tarafından elimine edilirler. Ayrıca akyuvarlar, "antikor" adı verilen ve vücuda yabancı herhangibir maddeyi nötralize etmeye çalışan kan serumunda etkili diğer vücut savunma silahlarının da üretim merkezleridir. İşte kısaca özetlenen bu vücut savunmaları, vücudu mikroplardan korumaya yaradığı gibi, bazen de istenmeyen yan etkilere neden olabilmektedirler.  
Örneğin allerji durumları, vücudun normalde tepki vermemesi gereken maddelere karşı da "aşırı" tepki vererek savunma sistemlerini gereğinden fazla şiddette devreye sokmasından kaynaklanır. İşte implant gibi, yine vücuda yabancı bir cisim vücut iç kısımları ile temasa geçtiğinde, vücudun iç savunmasından sorumlu olan bu anlatılan ve daha da ayrıntılı pek çok müdafa mekanizması tetiklenerek, bu yabancı cisimleri vücuttan çıkarma ya da çıkaramıyor ise en azından içeride de kalsa nötralize etme amacıyla saldırıya geçerler. Doğal organların bir kişiden diğer insana nakil edilmesinde de, bir insandan diğer bir insana organ naklinin başarısız olması tamamen bu anlatılan mekanizmalar sebebi ile oluşur. Yani, yine vücut savunma sistemi, kendisine yabancı gördüğü nakil edilmiş organı düşman kabul ederek vücuttan eliminasyonuna çalışır ve bunu başarır. (Doku rejeksiyonu = Organ Reddi)

Vücut içerisine organik olmayan, yani başka bir canlıdan kaynaklanmayan maddeler girdiğinde de yine benzer reaksiyonlar gerçekleşir ancak doğal olarak zaten cansız olan bu maddeler öldürülüp vücuttan uzaklaştıralamayacağı için, orta ve uzun dönemde farklı sonuçlar oluşur. Bu sefer vücudun savunma sistemi, bi türlü başa çıkamadığı bu yabancı cisime karşı gittikçe şiddettini arttırdığı saldırılarda bulunurken, bu yabancı cisim çevresindeki normal vücut dokusuna da zarar vermeye başlar. Vücudun kendi savunma sistemi, yabancı olarak gördüğü ve dolayısı ile yadırgadığı ve yok etmek için saldırıya geçtiği bu savaşta, tüm cephanesini birden futürsuzca harcarken, yabancı cismin çevresindeki dokuları da harap eder.

Ayrıca, bir vucut dokusu içerisinde, dokunun kendisi ile kimyasal reaksiyona giren bir başka cisim olduğunda, vücut dokusunun kendi iç kimyası da olumsuz etkilenerek bozulma eğilimine girer. Örneğin demir metali, hepimizin bildiği üzere ortamdaki oksijen atomları ile etkileşime girerek oksitlenme yatkınlığındadır. Eğer implant materyali demir metalinden yapılır ise, bu durum zamanla oksitlenerek "paslanacak" olan demir nedeni ile çevre dokuların ve hatta tüm vücudun zehirlenerek zarar görmesine ve en nihayetinde sadece implantın reddi ile sonuçlanması dışında, vücut hasarı ile de bitecek bir tıbbi girişime neden olacaktır.

İşte titanyum metalinin diğer metallerden ayrıldığı önemli bir nokta da budur. Titanyum, vücut dokuları ile kısa-orta ve uzun dönemde hiçbir kötü reaksiyon vermeyen nadir maddelerdendir. Yani "inert" olarak tıbbi jargonda kullanılan, vücut dokularına karşı "tesirsiz" özellikte olması, tıbbi implantolojinin favori maddesi olmasında en az hafiflik ve dayanıklılık özellikleri kadar önemlidir!

Orta ve uzun dönemde, titanyum metali, tesirsiz olmayı bırakın bilakis bizim istediğimiz yönde olumlu bir etki göstermektedir ve titanyum diş implantının uygulanması ertesinde yara yeri iyileşmesi için geçmesini beklediğimiz 3-6 aylık süreç içerisinde kemik ile entegrasyona giderek, çene kemiği ile kaynaşmaktadır! Diş hekimliği terminolojisi ve genel tıp terimleri içerisinde "osseointegrasyon" yani kemik-entegrasyonu olarak geçen bu durum, implant tedavisinin başarılı olup, uzun yıllar ağız içerisinde bir diş için temel görevi yapacak vidalı diş implant kısmının sağlam bir şekilde görevini ifa etmesini temin etmektedir.

Şu ana dek hep titanyum metalinin bizim açımızdan olumlu ve avantajlı yönlerinden bahsettik. Bizim için olumsuz olan tek yönüne ise hiç değinmedik. Bizim için olumsuz olan tek yönü titanyum maddesinin fiyatıdır. Diş implantı ücretlerinin göreceli yüksekliğinin, ve genel olarak vücut yapay organ protez üretimlerindeki maliyetlerin fazlalığının önemli bir sorumlusu titanyum'un dünya piyasalarındaki değerli metal olarak gördüğü rağbettir. Tıbbi implantlar ve özellikle dental protez diş yapımında geçerli olmak üzere diş implantı vidası üretiminde titanyum'un kullanımının, genel diş implantasyon maliyeti üzerine etkisi ne yazık ki negatif yönde olmaktadır. 
İmplant Neden Pahalı? - Ucuz implant olmaz mı?
Dental-Diş implantı uygulamasına ihtiyaç duyan hastalarımız tarafından, bizlere sürekli yöneltilme eğiliminde olunan bu sorunun, 
ana hatları ile olsa da derli toplu bir cevabını 
bu rehbere koymayı gerekli gördüm.

Şahsi kanaatimce bu sorunun bu kadar sık sorulmasının asıl sebebi; muhtemelen implantoloji bilimi sınırları çerçevesinde yapılan cerrahi müdahalenin içeriğinin ve kullanılan tibbi donanım alt yapısının tam olarak anlaşılamamış olmasıdır... İmplant ve diş kaplaması : çene kemiği içerisinde

"Prostetik diş cerrahisi" kapsamına giren "diş implant'ı" uygulaması, sonuçta başarılı olabilmesi için birden fazla değişkenin sistemli kontrolünü gerektiren bir yaklaşım içerisinde, zahmetli ve masraflı bir süreç takibini zorunlu kılmaktadır. İmplantoloji tek başına pek çok diğer bilim dalının bilgilerinin kombine bir şekilde kullanılmasını gerektiren kompleks bir cerrahi uygulamadır.

Bir diş implantının ucuz olmasını engelleyen sebeplerin bir tanesi, implant; yani çene kemiğine yerleştirilerek yapay diş kökü görevini görmek üzere tutuculuk sağlaması hedeflenen yapı'nın "titanyum" gibi değerli bir metalden üretilmek zorunda olmasıdır.

Titanyum İmplant Vidası

Dental implant'ın üretildiği malzemenin değeri gibi, bir de bu malzemenin üretilme süreçlerinin maddi alt yapısı mutlaka göz önünde bulundurulması gereken diğer bir etkendir. Bir "medikal ürün" olan dental implant vidası, ufacık yapısına rağmen, kusursuzca entegre olarak bir parçası görevini üstleneceği insan vücudu ile maksimal verimlilikte uyum gösterebilmesi ve de santimetre-kareye yüzlerce kilogram basınçlar seviyesine ulaşabilen ağız içi çiğneme ortamında uzun süre işlev görebilmesi için, üretildiği metalin özellikleri kadar, sahip olduğu mekanik dizayn hususunda da istisnai bir bilgi birikimi ve özenle desteklenmiş üretim süreci aşamalarına zorunlu olarak ihtiyaç duyar. Bu da, tam anlamı ile mevcut en ileri teknoloji desteğinde, mikron düzeyinde duyarlılık gösteren mühendislik tasarımını oluşturabilecek kalifiye bir ekip ile mümkün olmaktadır. Yani zaten değerli olan bir metal, kendisinden çok daha değerli olan bilimsel yatırımlar silsilesi içeren bir donanım ve insan kaynakları takımı gerekliliğinde şekillendirilerek, sonuçta maddesel değerinden çok üst seviyelerde bir teknolojik değere ulaştırılır.

Çok özetle değinilen yukarıdaki üretim aşamalarına, bir de implant vidası ile uyumlu, ağız içerisinde görünen ve çiğneme yüzeyi oluşturan özel diş implant'ı üst yapısının üretimi eklendiğinde işler iyice karmaşıklaşmakta olsa da, aslında buraya kadar anlatılan kısımlar yine de işin bir canlı olan, implant'ın uygulanacağı ihtiyaç sahibi-hasta "insan" kısmına hiç gelinmediğinden göreceli olarak daha kolaydır.

Bir implant, ne kadar kusursuz üretilmiş olursa olsun; implant'ı yerleştirecek cerrah'ın bilgi ve yeteneği doğrultusunda gelişecek süreçlerle asıl işlevini görmeye başlayabilir. Bu noktada da, bir insan üzerinde cerrahi müdahale gerçekleştirebilmek için aldığı yıllarca süren eğitim sırasında, kendisini maddi-manevi yaptığı işe adamadığı sürece başarılı bir yere gelmesi mümkün olmayan bu tıp insanının, bir de yaptığı her cerrahi müdahale sırasında doğal olarak karşı karşıya kaldığı mesleki riskler de dahil olmak üzere, hayatını bir cerrah olarak sürdürmesinin getirdiği yaşam şeklinin gerektirdiği disiplin dahilinde katlanacaklarına tam bir karşılık olmasa da, yine de makul düzeyli bir profesyonel bedel hakkını da dental implant maliyet belirleme algoritmasına katar isek, bu yazının başlığındaki sorunun cevabı en nihayetinde ana hatları ile de olsa derlenmiş olur.

Özetle; dental implantoloji, madde - teknik ve teknoloji ile tıbbi uzmanlık kaynaklarının en iyilerini gerektiren kombine bir süreç içerisinde başarılı bir organizasyonu zorunlu kılan inter-disiplinel bir bilim olduğundan, uygulamada maliyeti yüksek olan bir diş hastalıkları tedavisi çeşididir.


Çene kemiği içerisine yerleştirilerek kron kaplaması yapılmış bir diş implant'ı kesiti
 
Sayfamız'ın bu kısmı hazırlık aşamasındadır...

"Diş Hekimliğinde İmplant Tedavisi" 
ile ilgili bilgi almak için,
lütfen "iletişim ve ulaşım" linkimiz aracılığı ile bize danışınız.

 
 
 
 
 
 
 
 
REHBER ANA SAYFA
 
 
 
 
 
01
Ağız & Diş
Temel Yapısı
02
Acil & Sık
Sorulanlar
03
Radio -
diagnostik
04
Periodontoloji
(Diş Eti Hst.)
05
Dolgu
Tedavisi
06
Endodonti
Kanal Tedavisi
 
07
Ortodonti
(Diş Teli)
08
Protez
(Takma Diş)
09
İmplant
(Vida'lı Diş)
10
Cerrahi
(20'lik Diş...)
11
Pedodonti
(Çocuk Diş Hekimliği)
12
Estetik Diş
Hekimliği
 
 
 
 
 
 
 
REHBER ANA SAYFA
 
 
 
 
 
 
 
ANA SAYFA
Ağız ve Diş
Tedavileri Rehberi
Ulaşım &
İletişim
Diş Tedavileri
Fiyat Bilgisi
 
 
 
 
 
ANKARA DİŞ HEKİMLERİ ODASI'nın düzenlediği; "DİŞ HEKİMLİĞİNDE WEB SİTESİ ETİK KURALLARI" Madde.3 dahilindeki yasal uyarı :
"Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayenesinin; teşhis ve tedavi etmesinin yerine geçmez ! "
 
 
 
 
 
 
 
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön