Diş Protezi : Diş Kaplama Zirkon Porselen Köprü Diş Kaplaması - Diş Hekimi Ankara : Aysun İĞNELİ Diş Kliniği - Sincan, Etimesgut, Elvankent, Eryaman - Ağız ve Diş Sağlığı Özel Diş PoliKliniği - Diş Doktoru Muayenehanesi - Diş Hekimi Ankara : Aysun İĞNELİ Diş Kliniği - İmplant Protez Diş Kaplama Zirkon Porselen - Sincan, Etimesgut, Elvankent, Eryaman - Ağız ve Diş Sağlığı Özel Diş PoliKliniği - Diş Doktoru Muayenehanesi

İçeriğe git

Ana menü:

Tedaviler Rehberi > 08. Protez Diş Porselen Zirkon Diş Kaplama - Takıp çıkartmalı Protez Takma Diş
 
 
Diş Protezi Nedir ? 
Protez Diş-Diş Kaplaması Çeşitleri Nelerdir ?
 
"Protez" kelimesinin anlamı & kökeni :

Protez Bilimi (Prosthetics), vücutta var olup işlevini yerine getiremeyen veyahut doğuştan olmayan ya da sonradan herhangibir nedenle kaybedilen bir organın işlevlerini mümkün olduğunca taklit edebilmek için üretilmiş; 
yapay organ (Protez) dizaynı ile ilgilidir. Protez eski yunanca "ek - eklenti" anlamına gelen bir kökten türetilmiş tıbbi terimdir.
Biomekatronik (Biomechatronics) bilimi, biyoloji(tıp) +mekanik +elektronik +robotik +nöroloji bilimlerini kullanarak, biyolojik organizma sistemlerine entegre edilebilen yapay işlevsel organlar üretmeyi hedefleyen uzmanlıktır ve 
protez bilimine kaynak teşkil eden üst bilimidir. 
PROTEZ DİŞ ÇEŞİTLERİ
Diş Hekimliğine özel Dental Protez Diş (Denture) kavramı, tüm genel prosthetics tanımına uyacak şekilde kullanılır. Ancak Protez diş, genel olarak sadece "yapma diş ~ kaplama diş" mahiyetinde anlaşılır. Oysa misal; diş hekimliğinde implant nedir? konusunda değinildiği üzere, cerrahi girişimlerden olan dental implant vidası da sonuç olarak bazı tip protez dişlerin bir parçasını oluşturan bir diş protezi bileşendir. Dental İmplant vidası, üzerine yapılan kron diş porselen/seramik - zirkon - lamine kaplaması ile birlikte protezinin bütününü oluşturur ve ismi artık Diş implant-protezi olur.

Diş organının yapay olarak taklit edilmesi olarak özetlenebilecek "yapma diş / takma diş / Suni diş" şimdiki konumuzdur. Prostodonti (Prosthodontics) bu konu üzerine uzmanlaşmış diş hekimliği bilimi dalıdır. İleri derece komplikasyonlar içeren çok zorlu vakalarda diş protezi yapabilmek üzerine uzmanlaşmış diş hekimine Protodontist (Diş Protezi Uzmanı Diş Hekimi) denir.

Mevcudiyetini devam ettiren ancak işlevselliği yetersiz gelen doğal dişlerin, küçültülerek yeniden boyutlandırılması ve şekillendirilmesi akabinde üzerine kaplama kronu yapıştırılarak yeni bir diş oluşturulması veyahut da artık kaybedilmiş dişlerin boşluklarındaki yerlerine çeşitli teknikler ile yeni bir diş yapısı tertiplenerek üretilen diş hekimliği çözümlerinin genel tıp terminolojisindeki tabiri; Yapma diş = Diş Protezi konseptidir.

Üretim malzemelerine (seramik/porselen, zirkon -metalli-metalsiz ...), ağız içerisindeki implantasyon şekillerine (sabit-hareketli...), protez ağız içerisine yerleştirilirken kullanılan cerrahi uygulanma prosedürlerine (çene-yüz cerrahisi, implant, kaplama, dental lamine veneer...) ve hastalar tarafından kullanılma tekniklerine göre çeşitlenen farklı yapıları dolayısı ile;
 
Diş Hekimliğindeki Diş Protezi Çeşitleri ; 4 temel gruba ayrılırlar : 

1. SABİT DİŞ PROTEZLERİ
Porselen-Seramik Zirkon Lamine Protez Diş Kaplama
1. HAREKETLİ DİŞ PROTEZLERİ
Tam-Total Protezler &
Parçalı-Parsiyel Protezler
3. İMPLANT DİŞ PROTEZLERİ
Diş İmplant tedavisi ayrıntısı için "TIKLAYINIZ".
4. ÇENE VE YÜZ PROTEZLERİ
Çene ve Yüz Protezleri ayrıntısı için "TIKLAYINIZ".
Kron Diş Kaplaması NEDEN - NE ZAMAN Yapılır ?
Aslında, "Neden diş kaplaması yapılır?" sorusunun cevabı, tüm bu diş hekimliği rehberi içeriğini kapsar. :)

Özetle : Çürük, Diş Kaybı, Diş Çatlaması, Kanal Tedavisine sekonder, Diş gıcırdatması (bruxism), dişlerin doğuştan deformasyonu, Sonradan gelişen her türlü diş problemi... gibi sayılabilecek yüzlerce patolojik durumda GEREKTİĞİNDE, veyahut da sadece ESTETiK ihtiyaçlardan dolayı kişisel tercih sebepleri ile Diş Kaplaması yapılabilir.

Bu noktada akılda tutulması gereken önemli bir ayrıntı :
Tıbbi ZORUNLULUK hallerindeki uygulamalar hususunda, mutlaka diş hekiminiz ile karşılıklı "dialog" halinde olmanız gerekliliğidir !

Estetik amaçlı diş kaplaması prosedüründe göz önünde bulundurulan öncelikler, daha çok uygulamayı yaptıran kişinin seçimleri doğrultusundadır. Ancak, diş hekiminiz size tıbbi zorunluluktan dolayı diş kaplaması öneriyor ise, bu önerinin altında yatan sebepleri mutlaka doğru anladığınıza emin olmalısınız ve mevcut diş rahatsızlığınızın doğası hakkında layığı ile bilgilendirilmeden böyle bir öneriyi göz ardı etmekle ulaşacağınız tek noktanın, tedavi önerilen dişin kaybı veya işlevsizleşmesi olacağını anlamanız şarttır !

Örneğin;

İyi bir diş hekimi, neredeyse "her dişi" dolgu tedavisi ile onarabilir !

Ancak bazı durumlarda, bunu "yapabileceği" halde, yapmamayı ve bunun yerine "kron diş kaplaması" uygulamasını önermeyi seçer !
Bu tıpkı şu duruma benzer. Diş ağrısı ile gelen bir hasta, şiddetli ağrısı nedeni ile en kısa sürede ağrıdan kurtulma eğilimindedir. Ve pekçok diş ağrılı hasta, diş kliniklerine, şiddetli ağrı yaratan dişi "çektirerek" bir an önce yaşadıkları tatsız durumdan "kurtulmak" amacı ile gelir. Ancak bu durum diş hekiminin gözünde, "ağrıyan bir parmağın ağrısına son vermek için biran önce kesilip atılmasını istemek" ile eş anlamlıdır ! Diş hekimi çoğu ağrılı diş hastasında (tabii ki, gerekli muayene ve tetkikleri yaptıktan sonra), "diş çekimi" yerine "kanal tedavisi" seçeneğini uygun görür. Ancak ağrı ajitasyonu ve anksiyetesi altındaki hasta, ayriyeten ne yazık ki kanal tedavisinin diş çekimine göre biraz daha masraflı olmasının da etkisi ile, "bir an önce" ve "en maliyetsiz" çözüme doğru meyletmektedir! Bu durumda, ön plana çıkan artık kendisini emanet etmek üzere olduğu diş hekiminin "basireti"dir. Eğer, bu tip bir hasta ile karşılaşan diş hekimi, hastanın ısrarı ile gerekmediği halde ağrıyan dişi çekme yönünde tercih yapar ise, bu durumda meslek ahlakına ters davranmış olacaktır!..

Diş Kron Kaplaması durumunda da, yukarıdaki paragrafta örneklendirilen senaryoya uygun pek çok vâka ile karşılaşılmaktadır. En çok rastlanılan örneklerinden bir tanesi; kanal tedavisi yapılmış ağzın en geri kısmındaki çiğnemeye yarayan "azı dişlerinin" büyük çaplı dolgularında, porselen/zirkon kron diş kaplaması önerilmesidir. Bu dişler, çiğneme esnasında yüzlerce kilograma varan basınçlara maruz kalmaktadırlar. Tabii ki yapılan kanal ve akabinde dolgu tedavisi bu basınçlara bir yere kadar karşı koyabilecek dirayettedir ancak, belirli büyüklükten sonra dolgular orta ve uzun dönemde diş için yeterli koruyuculuğu sağlayamamaktadır. Çiğneme işlevi için son derece önemli, dolayısı ile de sağlamlığının korunması "şart" olan bu dişlerde, kanal ve dolgu tedavisini takiben bazen diş hekimi tarafından bir de "porselen veya zirkon kron diş kaplama protezi" önerilmektedir. Hastalarımız şunu bilmedirler ki, böyle bir öneriyle karşılaştıklarında, diş hekiminin birincil düşüncesi mutlaka ve her zaman, girişim yaptıkları dişin orta ve uzun dönemdeki varlığını ve işlevini koruma altına almaktır. Diş hekiminin maddi nedenlerle böyle bir öneri yapması söz konusu olmadığı gibi, hastanın da bu öneriyi maddi nedenlerle geri çevirmesi ne yazık ki söz konusu diş ile ilgili pek hayırlı bir sona zemin hazırlamaz.

Sonuç olarak şu gerçek unutulmamalıdır. Bu sayfa, tamamen diş hekimliği konularında bir "bilen" tarafından, ihtiyaç sahiplerini "doğru" bilgilendirme kaygısı ile oluşturulmuş bir rehber içeriğidir. Her zaman sizin birebir dialogda olduğunuz diş hekiminizin görüşü ön planda olmalıdır çünkü sizi muayene etmiş ve tetkiklerinizi değerlendirmiş olan uzman kişi odur. Burada okuduklarınız sadece sizin konu hakkında bir "ön bilgi" edinmenizi amaçlamaktadır ! 
 
Porselen - Zirkon Diş Protezi ? Kron Diş Kaplaması Nasıl Yapılır ?
"KRON" ne demektir? - Kron dişin neresidir?
Kron terimi, genellikle kaplama ile birlikte kullanılarak, "kron kaplama" ibaresi ile özdeşleştiğinden, kron'un bir kaplama çeşidi olduğu sanılır. Oysa ki kron (orjinali = crown, ya da yanlış kullanım şekillerinden biri ile kuron / koron / kıron) bir diş kaplama malzemesi degildir.

Kron, "bir dişin ağız içerisinde görülen kısmıdır".

Soldaki diş kesitinde "diş minesi + dentin" olarak görüntülenen ve birlikte "bir dişin taç kısmı" olarak adlandırılan yapının genel ismi "kron"dur. 

Porselen Diş Protezi ve/veya Zirkon Diş protezi
dişin kron kısmının bu materyaller ile yenilenmesidir.
Porselen Diş Kaplaması - Zirkon Diş Protezi nedir?
Diş hekimliğinde önem arz eden ağız içi yapıların özellikleri ve ağız-diş anatomisi üzerine düzenlenen rehberimizin başlangıç bölümünde, resimleri ve detayları ile çok daha geniş şekilde açıklanan : kron ve diğer diş bölümleri isimleri, tüm diş çeşitlerinin özel isimleri ve ağız içi konumları, dişlerin numaraları, 20 yaş dişleri, süt dişleri, diş damar ve sinirleri, çene ve dil fonksiyonlarının diş hekimliği ile alakası ve ağzımızın başlangıcını oluşturduğu sindirim sistemine genel bakış başlıkları bulunabilir. Tüm bu konuları bir arada incelemek için buraya tıklayınız*. 
" Kron Dişin TAÇ kısmıdır."
Artık bir kaplama çeşidini değil de, dişlerin ağız içerisinde görünen kısımlarını tanımlamak için kullanıldığını bildiğimiz "kron" teriminin, diş protezleri üretiminde olmazsa olmaz yapma diş bileşenlerini oluşturan; "Diş kron kaplamaları" beyanı içerisindeki yerini daha rahat tanımlayabiliriz.
"KRON KAPLAMA" ne demektir?
Özetle : Kron kaplama; herhangibir sebep nedeni ile hasarlanarak dişi koruyucu özelliğini kaybetmiş dişin taç (kron) kısmındaki "mine" zırhının defansif işlevini, tekrar sağlamak amacı ile, diş hekimliği bilimi protez diş üretilmesi tekniklerinden yararlanılarak şekillendirilmiş, yapılarında porselen/seramik, zirkon gibi ağız içerisindeki yüksek basınçlarda bile aşınmaya ve kırılmaya dayanıklı olduklarından yüzey koruyucu özellikleri nedeni ile ön plana çıkan bileşenlerle birlikte, tercihen destek materyali olarak kullanılabilen çeşitli metaller barındıran, 
suni diş yüzeyi imitasyonudur
Aeratör - Basınçlı hava ile frezi döndürerek dişi kesen alet.
Diş hekimliğinde aeratör'e bağlanarak kullanılan Frez Çeşitleri.
Frezlerin ucu elmas ya da çelik'tir. Hızla dönerek dişi keserler.
Porselen - Zirkon Diş Kaplama Nasıl Yapılır?
Dişin doğuştan var olan doğal Kron tabakasının, herhangi bir sebeple aşınarak artık koruyucu işlevini kaybetmesi nedeniyle, diş hekimi tarafından ağız içerisindeki ortama uygun olarak yeniden planlanan yapay kron alternatifinin, alınan kalıplar uyarınca diş teknisyenleri aracılığı ile suni olarak üretilmesi, yapma diş oluşturulurken takip edilen temel üretim algoritmasıdır.

Yapay kron diş kaba alt-yapısının üretilmesini takiben, yeniden diş hekimi tarafından ağız içerisine oturtularak ince uyum süreçlerinden geçirilmek üzere işlenip, çiğneme-konuşma-estetik fonksiyonları hususlarındaki beklentileri yerine getirebilecek hale getirildikten sonra eski diş kökü üzerine sabitlenmesi ve yapıştırılması işlemlerinin bütünü diş kron'unu porselen/zirkon diş protezi ile kaplamak olarak adlandırılır.

Yeni yapay kron'un diş üzerindeki yerine oturtulması için, eski doğal kron'un diş üzerinden çıkartılması gerekir. Bu işlem de, diş hekimi tarafından "pnömotik" (hava basıncını kullanarak çalışan) "aeratör" (diş hekiminin hastaya müdahale ettiği "ünit" denen muayene koltuğunun bir bileşeni) üzerine takılan "frez" (elmas veya çelik uçlu kesici-yontucu aparat) kullanılarak dişin üzerindeki kron'u oluşturan mine tabakası ve dentin katmanının uygun bir miktarının kesilerek çıkartılıp, üzerine yapıştırılacak yapay üretim mamülü yeni kron'un kolayca bütünleşebileceği bir şekile getirilmesi yöntemiyle uygulanır. Bu işlem sırasında hastanın dişinde ağrı hissetmemesi için, diş ve çevre dokuların lokal anestezi ile uyuşturularak tamamen hissizleştirilmesi sağlanır. Bu sebeple kaplama diş protezi yapılırken, "tekniğine uygun" bir anestezi ile başlanan diş kesme işleminde hastanın ağız içerisinde ve dişlerinde ağrı hissetmesi imkansızdır. 

Soldaki en üst 2 şekilde kron diş kaplama protezi yapmak için uygulanan diş kesme işleminde kullanılan aeratör ve frez çeşitlerinin örnek resimleri verilmiştir. 
Dişlerin kesilerek yeniden şekillendirilmesi adımları :
Sol yandaki birbirini takip eden kesim aşamalarındaki diş resimlerinde; diş kron kaplama porselen/zirkon diş protezi yapmak amacı ile bir dişin doğal kron tabakasının elmas uçlu frez ile kesilerek traşlanması süreci, adım adım tüm aşamaları ile örneklendirilmiştir. Alt-en sağ resimde, doğal kron tabakasının kesilme işlemi tamamen bitmiş ve üzerine, diş hekimi tarafından alınacak ölçüler uyarınca bire-bir bütünleşecek şekilde üretilecek yapay kron'un yerleştirilmesine hazır hale getirilmiş dişin son hali görülmektedir.
Tamamen traşlanarak kesilmiş, üzerine seramik/porselen/zirkon/metal yapılı uygun yeni bir yapay kron kaplamadan oluşan " diş protezi şapka" oturtulmaya uygun hale getirilmiş dişte, sıradaki uygulama, bu hazırlanmış altyapıya en uygun üst-yapı üretebilmek için kesilmiş dişin ölçüsünün alınması işlemidir.
Kesilen Dişlerin Ölçüsünün Alınması :
Ölçü alma işleminde, Aljinat (Alginate) veya Silikon maddeleri kullanılır. Ufak bir kapta bir miktar su ile karıştırılarak toz şeklinden sakız kıvamına gelene kadar karıştırılan "aljinat", veya aktive edilmiş "silikon", ağız içi diş yapısına uygun üretilmiş bir "kaşık" içerisine konularak ölçüsü alınacak dişlerin üzerine uygulanır. Çabucak katılaşma özelliği sayesinde birkaç dakikada tamamen donan ölçü maddesi içerisinde, dişlerin tam bir kalıbı çıkartılmış olunur.

Aljinat, diş hekimliğinde kullanılması dışında, çeşitli gıdalarda katkı maddesi olarak da kullanılan, bir takım ilaçların içerisinde dolgu maddesi görevi gören, ve dahası özel durumlarda yapılarda izolasyon malzemesi olarak da kullanılabilen, tamamen organik kökenli doğal ve vücuda hiçbir zararı olmayan bir maddedir.

Sağdaki ve hemen alttaki sıralı resimlerde, toz halindeki aljinatın hazırlanma aşaması adım adım gösterilmiştir. Ağız içi şekline göre özel olarak üretilmiş "kaşık" (sağ en üst resim) içerisine konan aljinat ya da tamamen aynı işlevi gören farklı bir madde olan silikon ile doldurulur ("aljinat veya silikonla doldurulmuş kaşık resmi" hemen sağ altta görülebilir), bu şekilde hastanın ağzı içerisindeki dişlerin üzerine hafifçe bastırılarak uygulanır (Alt sıradaki ilk resim). Ağız içerisinde üzerlerine yapay kron diş kaplaması yapılmak üzere kesilen dişlerin, başlangıçta yumuşak formda olan bu aljinat/silikon üzerinde oluşturduğu girintiler, işlem sırasında katılaşmaya başlayarak birkaç dakika içerisinde donan bu maddeler üzerinde sert yapılı bir kalıp oluşturur (alt sıradaki son üç resim). Diş hekimince oluşturulan bu kalıp, diş teknisyenine gönderilir. 
Ağız içi ölçüsü almak için kullanılan özel kaşık örnekleri
Kaşık içine doldurulacak aljinat hazırlanması
Hazırlanan aljinatın veya silikonun,
kaşık içerisine konulması
Diş Hekimi tarafından, Hasta ağzında kaşık+aljinat ile ölçü alınması ve alınan ölçünün diş teknisyenine gönderilmeye hazırlanışı.
Diş Teknisyeni ne yapar?
Sıradaki adım, diş teknisyenlerine gönderilen bu kalıpların işlenerek, mevcut kesilmiş diş şekli ile %100 uyumlu yeni kron kaplama porselen / zirkon diş protezi imitasyonlarının oluşturulmasıdır. Bunun için diş teknisyeni, sağdaki resimlerde gösterilen sıra ile, kaşık içerisinde muhafaza edilmiş donmuş aljinat veya silikon ağız içi kalıbını, tıpkı heykeli oluşturulmak üzere bir kişinin yüzünün alınmış maske imajının içini doldurur gibi, alçı malzemesi ile doldurur. En alt sağ resimde açıkça görülebileceği şekili ile, ağız içi diş yapısının birebir aynısı "diş alçı modeli" oluşturulur.

Oluşturulan bu model üzerinde, yapılması planlanan kron kaplamanın cinsine göre, metal altyapı dökümü veya zirkon altyapı dökümü ya da porselen altyapı dökümü oluşturulur. Bu altyapının hangisi olacağı, kron kaplama çeşitlerinden hasta için belirlenenin hangisi olduğuna göre şekillenir. 
 
Son aşama : Kron kaplama-Protez diş'in, Diş Hekimince yerine yapıştırılması.
İstenen şekilde ve ağız içerisine uyacak formda üretilmesi diş teknisyeni tarafından tamamlanan kron kaplama diş protezi, tekrar diş hekimine gönderilir. Hastasının dişlerinin kesimi ve ölçüsünün alınmasını gerçekleştiren diş hekimi, alınan ölçü uyarınca diş teknisyenine yaptırdığı takma dişlerin / diş protezinin, canlı bir ortam olan ağız içine tam uyumlandırılmasından sorumludur. Aldığı tıbbi eğitim rehberliğinde, teknisyen elinden çıkan "işlenmemiş" yani "ince ayarları yapılmamış" kron diş kaplaması, diş hekimi tarafından ağız içerisine uyumlandırma süreçlerine tabii tutulur. Diş Protezinin işlevsellik derecesini yani başarısını belirlemesi dışında, kullanım ömrünü, konuşma ve diğer ağız içi fonksiyonları ile ilişkilerini birebir etkileyen bu ince ayar aşaması, bu noktaya kadar anlatılan tüm adımlardan en önemlisidir. 
 
Diş Hekimi tarafından, ölçüsü alınan ağız içine uyum işlemi için ince işçiliği gerçekleştirilen kron kaplama,
artık yerine yapıştırılmaya hazırdır...
İnce ayarı da yapılarak son şekli verilen diş protezi, artık yerine yapıştırılmaya hazırdır. Kron kaplamanın çeşidine göre değişen şekillerde ve bu değişen şekillerin gerektirdiği farklı malzeme türleri ile yapıştırma işlemi gerçekleştirilen diş protezi, kullanılan malzemenin kalitesi, yapılan işçiliğin ustalığı ve hastanın ağız hijyenine olan düşkünlüğü gibi faktörlerce ömrünün belirleneceği sürece kullanılmaya başlanır. 
 
 
 
Sabit Diş Protezi Çeşitleri Nelerdir ?
 
Üretildiği materyale göre
1.) Porselen/Seramik Diş Protez kaplaması
2.) Zirkon Diş Protez kaplaması
3.) Metal Destekli/Desteksiz diş kaplaması 

Hazırlık aşamasında....
Ağız içindeki formuna göre
1.) Dental Veneer Lamine kaplama
2.) Tekli diş kron kaplama
3.) Çoklu diş kron kaplama / Diş köprü kaplama protezi

Hazırlık aşamasında....
 
 
 
Hareketli Protez Çeşitleri Nelerdir ?
 
Ağız içindeki formuna göre : 

1.) Total Diş Protezleri
2.) Parsiyel Diş Protezleri
3.) Kancasız metal destekli/tutuculu protezler

Hazırlık aşamasında....
Hazırlık aşamasında...
Sayfamız'ın bu kısmı hazırlık aşamasındadır...

"Diş Hekimliğinde Protez Diş Uygulamaları" 
ile ilgili bilgi almak için,
lütfen "iletişim ve ulaşım" linkimiz aracılığı ile bize danışınız.

 
 
 
 
REHBER ANA SAYFA
 
01
Ağız & Diş
Temel Yapısı
02
Acil & Sık
Sorulanlar
03
Radio -
diagnostik
04
Periodontoloji
(Diş Eti Hst.)
05
Dolgu
Tedavisi
06
Endodonti
Kanal Tedavisi
07
Ortodonti
(Diş Teli)
08
Protez
(Takma Diş)
09
İmplant
(Vida'lı Diş)
10
Cerrahi
(20'lik Diş...)
11
Pedodonti
(Çocuk Diş Hekimliği)
12
Estetik Diş
Hekimliği
 
 
 
REHBER ANA SAYFA
 
 
 
ANA SAYFA
Ağız ve Diş
Tedavileri Rehberi
Ulaşım &
İletişim
Diş Tedavileri
Fiyat Bilgisi
 
ANKARA DİŞ HEKİMLERİ ODASI'nın düzenlediği; "DİŞ HEKİMLİĞİNDE WEB SİTESİ ETİK KURALLARI" Madde.3 dahilindeki yasal uyarı :
"Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayenesinin; teşhis ve tedavi etmesinin yerine geçmez ! "
 
 
 
 
 
 
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön