Diş Hekimliği Genel Bilgiler Rehber - Ağız ve Dişler Temel Yapısal Bilgiler, Süt Dişleri, Bebek ve çocuklarda diş gelişimi, diş çıkartma, Dil ve çene kemiği anatomik yapısı, Dişlerin damar ve sinirleri, dişte ağrı ve enfeksiyon, Sindirim sistemi genel bilgiler - Diş Hekimi Ankara : Aysun İĞNELİ Diş Kliniği - Sincan, Etimesgut, Elvankent, Eryaman - Ağız ve Diş Sağlığı Özel Diş Kliniği - Diş Hekimi Ankara : Aysun İĞNELİ Diş Kliniği - İmplant Protez Diş Kaplama Zirkon Porselen - Sincan, Etimesgut, Elvankent, Eryaman - Ağız ve Diş Sağlığı Özel Diş PoliKliniği - Diş Doktoru Muayenehanesi

İçeriğe git

Ana menü:

Tedaviler Rehberi > 01. Ağız-Diş Sağlığı Genel_Bilgiler
 
 
Rehber Giriş - Ağız & Diş Temel Yapıları
 
 
 

Bu Rehber kimin için hazırlandı?
Rehberdeki bütün bilgi silsilesi; 

"doktor olmayan" ancak "konu hakkında doğru/güvenilir fikir edinmek isteyenlere" 

en azından diş hekimi ya da doktoru kendisine bir şey anlattığında, ne demek istediğini anlayabilecek seviyede bilgiyi, yine anlayabileceği bir şekilde basitlik-bilimsellik dengesi optimal olan güvenilir bir kaynaktan edinme ihtiyacı duyanlara yardım etmek için hazırlanmıştır. 

Bu makalenin hedef kitlesi :
"okumayı bilen her insan" dır.

"Merak" gibi bir lükse sahip olan seçkin ve şanslı kişiler zaten verilecek olan tüm bilgilerden maksimum şekilde faydalanmasını bilecektir. 

 
 
Ağız ve diş rahatsızlıklarından muzdarip siz hastalarımızın dertlerine şifa ararken; yaptırmayı düşündüğünüz özel diş tedavisi hakkında kendi mantığınız ile karar verebilme özgürlüğü sağlayacak objektif ve doğru bilgi bulmanıza yardımcı olmak, bu rehberin hazırlanmasında temel hedef olarak belirlenmiştir. Eğer emeklerim bu amaca ulaşırsa, ne mutlu bana. 

Biz işimiz gereği sadece ağız ve diş sağlığı ile ilgili yapılar ağırlıklı bilgilere yöneleceğiz. Rehberimizin odak noktası dişler-ağız ve bağlantılı sistemlerin yapısal özellikleri , sindirim işlevinin bir bütün olarak sağlıklı sürdürülmesi ile, yüzümüzün stratejik bir bölgesinde bulunan ağız yapısının estetik , mimikler ve konuşma ile ilgili ekstra görevleri arasındaki denge çerçevesinde; var olan "normal diş-yapısı" ile başlayıp, "ağız ve diş hastalıkları" ve "tedavileri"nin açıklanması yollarını sırası ile takip ederek, konu hakkında sizlere tam ve sağlam bir fikir sağlamış olacağız. 
 
 
Diş hekimliği ile direkt ilgili olan kavramlar radyodiagnostik, pedodonti, , tedavi (dolgu), cerrahi, periodontoloji, kanal tedavisiprotez, implant, ortodonti, estetik diş hekimliği ve diğer tüm konular rehber içerisinde kendilerine ait sayfalarda detaylandırılmışlardır.

Herbir özel diş hekimliği branşına ait detaylar verilirken, mümkün olduğunca aşağıda sayılan 6 temel bilim rehberliğinde, ezbere değil, mantığa yönelik açıklamalar yapılmaya gayret edilerek, Sizlere; yaptırmayı düşündüğünüz özel diş tedavisi hakkında kendi mantığınızla karar verebilme özgürlüğü temin edecek derecede bir bilgi birikimini sağlamak, temel hedef olarak belirlenmiştir.

Bu rehberden en fazla bilgiyi en kısa sürede öğrenip anlayabilmeniz için size tavsiyemiz; ilk okumaya başlarken temel bilgiler sayfasından basit ve sağlam bir nosyon edinerek daha sonra rehberin diğer ilginizi çeken bölümlerine geçmenizdir. Böylece ağız ve diş sağlığı ile ilgili her konuyu çok daha rahat ve detaylıca anlayabilecek alt yapınız baştan oluşmuş olacaktır. 
 
Anatomi; vücut yapılarının birer birer gözle görülen özelliklerinin ve birbiri ile olan ilişkilerinin tasvirini içerir.

Fizyoloji; tüm bu yapıların ne işe yaradığını ve bunu hangi mekanizma ile becerdiğini inceler.

Biyokimya; fizyolojinin incelediği mekanizmaların moleküler düzeyde hangi etkileşimlerle oluştuğunu irdeler.

Patoloji; sizi diş hekiminize ya da doktora getiren sorunun hücresel ve doku düzeyindeki sebebini araştırır.

Farmakoloji; hekiminizin sizin şikayetlerinizi gidermek için yazdığı reçetedeki ilaçların nasıl işe yaradığını anlatır.

Mikrobiyoloji; ağzınızda apse, enfeksiyon, diş eti iltihabı, diş çürüğü, ağız kokusu ve daha pek çok soruna yol açan mikroorganizmaları (mikropları) araştırır. Bunlar genellikle bakteriler olmakla birlikte, pekçok mantar ve virüs de ağız içerisinde hastalık oluşturabilmektedir. Bunların alt grupları rehberin bu aşaması için ağır ve karmaşık gelebilir ancak, sırası ile okuduğunuzda kısa süre içerisinde ağız içi enfeksiyona sebep olan temel mikrobiyolojik patojenler ile de haşır neşir olacaksınız.

Yukarıda sayılan 6 isim tıpta temel ana bilim dallarıdır, diş hekimliğinde ve genel olarak tüm TIP camiasında her çeşit doktorun uyguladığı tüm tedavi çeşitlerine dair temel prensiplerin oluşturulmasında, bu ana bilimler çerçevesinde elde edilen veriler kullanılır.

Cerrahi ağırlıklı bir bilim olan diş hekimliği; adı geçen tüm bu temel bilim dallarına hakim olmayı gerektirir. Anatomi ve fizyoloji konseptlerine yabancı bir cerrahın vücut dokularında giriştiği operasyonların olumlu yönde sonuç vermesi mümkün değildir. 
 
 
 
 
REHBER ANA SAYFA
 
 
 
 
 
01
Ağız & Diş
Temel Yapısı
02
Acil & Sık
Sorulanlar
03
Radio -
diagnostik
04
Periodontoloji
(Diş Eti Hst.)
05
Dolgu
Tedavisi
06
Endodonti
Kanal Tedavisi
 
07
Ortodonti
(Diş Teli)
08
Protez
(Takma Diş)
09
İmplant
(Vida'lı Diş)
10
Cerrahi
(20'lik Diş...)
11
Pedodonti
(Çocuk Diş Hekimliği)
12
Estetik Diş
Hekimliği
 
 
 
 
 
 
 
REHBER ANA SAYFA
 
 
 
 
 
 
 
ANA SAYFA
Ağız ve Diş
Tedavileri Rehberi
Ulaşım &
İletişim
Diş Tedavileri
Fiyat Bilgisi
 
 
 
 
 
ANKARA DİŞ HEKİMLERİ ODASI'nın düzenlediği; "DİŞ HEKİMLİĞİNDE WEB SİTESİ ETİK KURALLARI" Madde.3 dahilindeki yasal uyarı :
"Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayenesinin; teşhis ve tedavi etmesinin yerine geçmez ! "
 
 
 
 
 
 
 
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön