Ağız ve Diş Anatomisi - Dişlerin Damarları sinirleri damar sinir paketi diş kökü enfeksiyonu kalp kana geçme sepsis mikrop kan iltihap diş abse apse - Diş Hekimi Ankara : Aysun İĞNELİ Diş Kliniği - İmplant Protez Diş Kaplama Zirkon Porselen - Sincan, Etimesgut, Elvankent, Eryaman - Ağız ve Diş Sağlığı Özel Diş PoliKliniği - Diş Doktoru Muayenehanesi

İçeriğe git

Ana menü:

Tedaviler Rehberi > 01. Ağız-Diş Sağlığı Genel_Bilgiler
 
 
Ağız & Dişler Damar/Sinir Yapısı
 
Diş ve Ağız içi Sinir & Damar Yapısının Özellikleri ve Diş Hekimliği ile ilişkisi
Bu sayfanın hazırlanma sebebi, ayrıntılı bir ağız ve diş damar - sinir anatomi bilgisi vermekten ziyade, özet olarak solda gösterilen iki şekil üzerinde sizler için önemli olduğunu düşündüğüm birkaç hususun üzerinde durmaktır.

Bu hususlardan ilki, üstteki resimde, çene ve dişlere giden ana damarların direkt "şah damarından" çıktığını vurgulamaktır. Ağız içi ve dişler, vücutta kanlanması en yoğun olan bölgelerden biridir. Dişler adına konuşur isek, bu iyi beslenebildikleri anlamına geldiği kadar, dişleri ilgilendiren bir enfeksiyon durumunun, toplar damarlar aracılığı ile direkt kalbe ve tüm vücuda ne kadar rahatlıkla yayılabileceğinin de bir göstergesi olması açısından çok kritiktir!

Ağız bölgesinde enfeksiyon yapma yatkınlığı olan stafilakok ve streptekok grubu bakteriler, özellikle sebep oldukları diş apsesi ve benzeri enfeksiyonlar esnasında diş köklerinden direkt yolla kana karışabildikleri gibi, enfektif bir dişe yapılan cerrahi müdahale sırasında (örneğin diş çekimi), zedelenmesi kaçınılmaz olan damarlardan içeri sızarak kan yolu ile tüm vücuda yayılacak fırsat bulabilmektedirler. Bu durum; tonsillit (bademcik) enfeksiyonunda uzun dönemde görülen "kalp romatizması" adı verilen ve kalp kapakçıklarını tutma eğiliminde olan hastalığın, ya da mikroorganizmaların kana karışması durumunun tıbbi ismi olan "sepsis" vakalarında diğer vücut sistemlerine mikropların yayılarak tahribat oluşması hadisesinin benzeri mekanizmaları ile, çok çeşitli tıbbi komplikasyonlara yol açabilir. 
Diğer bir önemli ayrıntı, 2 resimden alttakinde görülen; dişlerin iç (pulpa=öz) kısımlarına kadar uzanan yoğun sinir ağının varlığıdır. Teker teker her dişin derinliklerine kadar giren "sinir-damar" paketi, herkes tarafından bilinen meşhur "katlanılmaz diş ağrısı"nın da asıl sebebidir. Çünkü yapı olarak o kadar da narin görünmeyen dişler, iç kısımlarında barındırdıkları zengin duyu sinirleri sebebiyle dış uyaranlara karşı oldukça hassastırlar. Endodonti (kök kanal) tedavisi; artık geriye döndürülemez derecede ilerlemiş ve diş kökünü sararak hem dayanılmaz ağrılara, hem de en nihayetinde o dişin "ölerek" kaybedilmesine neden olacak çürük durumlarında, çürük temizlenirken diş içerisinin tüm bu damar sinir paketi içeriğinin de çıkartılması esasına dayanır. 
 
 
 
 
 
 
REHBER ANA SAYFA
 
 
 
 
01
Ağız & Diş
Temel Yapısı
02
Acil & Sık
Sorulanlar
03
Radio -
diagnostik
04
Periodontoloji
(Diş Eti Hst.)
05
Dolgu
Tedavisi
06
Endodonti
Kanal Tedavisi
 
07
Ortodonti
(Diş Teli)
08
Protez
(Takma Diş)
09
İmplant
(Vida'lı Diş)
10
Cerrahi
(20'lik Diş...)
11
Pedodonti
(Çocuk Diş Hekimliği)
12
Estetik Diş
Hekimliği
 
 
 
 
 
 
REHBER ANA SAYFA
 
 
 
 
 
 
ANA SAYFA
Ağız ve Diş
Tedavileri Rehberi
Ulaşım &
İletişim
Diş Tedavileri
Fiyat Bilgisi
 
 
 
 
 
ANKARA DİŞ HEKİMLERİ ODASI'nın düzenlediği; "DİŞ HEKİMLİĞİNDE WEB SİTESİ ETİK KURALLARI" Madde.3 dahilindeki yasal uyarı :
"Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayenesinin; teşhis ve tedavi etmesinin yerine geçmez ! "
 
 
 
 
 
 
 
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön